Yaratıcı endüstrilerde üreten insanları bir araya getiren kar amacı gütmeyen bir paylaşım ve iletişim aktivitesi olan Pecha Kucha Nights; aralarında Tokyo, New York, Londra, Paris, Şanghay, Sydney, Beyrut, Tel Aviv, Cape Town, Helsinki ve Pekin’in bulunduğu dünyanın 1000’i aşkın şehrinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

Reklamcılık, pazarlama, mimarlık, mühendislik, el sanatları, tasarım, interaktif yazılım, müzik, yayıncılık sektörlerinde yenilikçi projeleri olan ve sosyal etki yaratan tüm insanların tutkularını, ve fikirlerini Pecha Kucha formatında (20 Görsel*20 Saniye) sunumlarla meraklı izleyicilere aktardığı eğlenceli etkinlikler olan Pecha Kucha Nights, ilk defa 2003 yılında Tokyo’da Mimar Klein Dytham tarafından tasarımcıların bir araya gelmesi için düzenlenmiş.

Pecha Kucha Nights’ı, Mersin’de Klein Dytham tarafından onaylanan lisans ile organize edecek Atölye Mersin, 2016 yılında “keşif ve keyif” mottosuyla, bu şehirde yaşayan insanları, yeni deneyimlerle kendilerini ve yeteneklerini keşfedecekleri yolculuklara davet etmek için oluşturulmuş bir platform.

Tek günlük atölyelerle her ilgi alanına yönelik farklı katılımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayan, yolculuklarda kendisi de keşifler yaşarken Mersin’de sosyal fayda üretmek kaygısına kapılan Atölye Mersin olarak; şehirde gizlenmiş ve yaratıcı işler yapan insanları görünür kılmaya, bu işleri ilgi duyan diğer insanlarla buluşturmaya ve etkileşimler yaratmaya karar verdik. Hayalimiz ise; bölgede daha iyi bir gelecek umuduyla, yeni projelerin geliştirildiği, bilgi ve deneyimlerin aktarımının sağlandığı ve dolayısıyla şehrin yaratıcılık endeksinin ve istihdamının yükselmesine katkı sağlayacak bir Yaratıcı Platform oluşturmak.

Bu gaye ile çıktığımız yolda karşımıza çıkan ve tam da bu amaca hizmet etmek için tasarlanan Pecha Kucha Nights etkinlikleri için lisans başvurumuz onaylanınca heyecanla Mersinli yaratıcı yetenekleri Türkiye’de ve dünyada hızla büyüyen bu yaratıcılık ağına bağlayacağımız etkinlik planlamalarına başladık. Mersin Yaratıcı Buluşmalar başlığı ile senede 4 kere düzenleyeceğimiz ilk geceye bu şehrin sınırları içerisinde üreten insanları #tutkunuanlat anahtarıyla konuşmacı olarak davet etmek önceliğimiz oldu.

Etkinlik hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Pecha Kucha Nights https://www.pechakucha.com/